17. 1. 2007, 00:35 napsal Yo'Sarin, sekce PC, přečteno 493×,
Na diskuzích o webu se pravidelně stávalo, že jakmile někdo načal tohle téma, třeba i jen proto, že nevěděl a zajímalo ho jestli je XHTML lepší než HTML a jestli vám (respektive jim) validita opravdu pomůže na přední příčky ve vyhledávačích, tak se z jindy fundované diskuze stal nehorázný flame fanatických zastánců jednoho či druhého.
Já osobně jsem jeden čas zkoušel všechno psát tak, aby to bylo validní proti XHTML 1.1 Strict. Co jsem z toho měl? Mno jediným mým ziskem bylo to, že jsem si mohl dát odkaz na validátor a ikonku že stránky jsou v XHTML - zároveň jsem si to mohl napsat mezi své "kodérské skorodovednosti". Pociťoval jsem z toho jakési drobné zadostiučinění, které asi bylo způsobené hlavně výskytem magického písmene X - když je někde X, tak to přece nemůže být špatné!
Tuhle myšlenku potkáte
na internetu velice často. Stačí zajít třeba na xchat a podívat se na přezdívky.
Případně ICQ a podobné. Když jsme ještě hrávali DRD
tak jsme i uvědomili, že máme tendence vytvářet co nejnesmyslnější jména, která
mají společnou především jednu vlastnost - bez nějaké vážné vady řeči jsou téměř
nevyslovitelná. Mně tato tendence vydržela dodnes. Dnes je trend trochu jiný -
přezdívky se vytvářejí tak, že vezmeme nějaké (pokud možno nečeské) slovo, které
strašně vznešeně zní (například "gutter")
a začneme ho přetvářet k obrazu svému. Jak? No, nahradíme krásná písmenka libovolnými
znaky, o kterých si myslíme že jsou písmenkům podobné. Tak ze slova "gutter" může
vzniknout například "gu773r". Ale ani to většinou nestačí a tak můžeme sáhnout k další
úpravě - takzvané "kapitalizaci",
během které některá pečlivě vybraná (čti libovolná) písmenka nahradíme jejich dospělými
verzemi. Výsledná přezdívka pak vypadá nějak takto: "gU773R". Od přezdívek z DRD
se liší především tím, že je vyslovitelná, ale pro změnu je v této "zakódované"
podobě téměř nečitelná. První verzi přezdívek (přezdívky obsahující co nejvíc cizích
znaků jako například X, Q a W (Qwitzera, Arnix, Zux,...)) používají hlavně lidé
kteří mají rádi sci-fi fantasy (i když sci-fi většinou jde s fantasy ruku v ruce) a poslouchají např. metal, nebo tak. Druhý způsob pak
užívají především "hopíci". Samozřejmě můžete narazit na výjimky - nechci nijak generalizovat.
Tak, můj osobní názor na XHTML a validitu je takový, že jejich přínos pro lidstvo je jen o něco větší než žádný. Pokud napíšete web, který se bude správně a svižně zobrazovat ve všech podstatných prohlížečích, tak uživatelovi bude naprosto jedno jak jsou stránky napsané. Ono to tomu uživatelovi bude jedno i v opačném případě, ale pak to má na co svést (no jo, bodejť by to fungovalo, když mu validátor háže 5 errorů). Navíc BFU nemá o nějakém XHTML a validátoru sebemenší potuchy.
Na druhou stranu, pokud třeba nabízíte tvorbu internetových stránek, tak IMHO se vyplatí to tam uvést. A to z jednoho jediného důvodu. Budí to dojem (nezapomínejte že je tam to X). Potencionální zákazník (nebo zaměstnavatel?) povětšinou prd ví jaké má XHTML výhody nebo nevýhody. Ale zato ví, že to X něco znamená - nejspíš eXtra a že na jeho stránky to bude určitě daleko vhodnější než "obyčejné" HTML. To samé platí pro validaci - zákazník určitě bude radši, když bude mít stránky validní. To je přece nějaká záruka, že? Nevím k čemu bych to přirovnal. Prostě pro klienta to znamená jistou nadhodnotu, bez sebemenšího ohledu na to, co to vlastně znamená.
V podstatě mám dojem, že XHTML i validita jsou zde především proto, abychom se mohli chlubit tím, že máme stránky pěkně validní a navíc ještě podle XHTML. To samé platí třeba i pro sémantiku, i když ta má oproti nim několik nezanedbatelných výhod.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory diskutujících, nikoli autora článku.
Příspěvky nemající souvislost s článkem a příspěvky jejichž jediným účelem je urážet a nadávat budou po zralé úvaze smazány - uvědomte si, že jste na mém písečku.
U článku ještě není žádný příspěvek